  • DE2B3KY471KA2BM01
DE2B3KY471KA2BM01
advertisement
Manufacturer No:
DE2B3KY471KA2BM01
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-DE2B3KY471KA2BM01
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
DE2 470pF Ceramic Capacitor 10% 2 Terminations Radial
Quantity:
In Stock : 16828
Step5Bar-code shipping tag
DE2B3KY471KA2BM01
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    DE2
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Composition
    Ceramic
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 250
  • HTS Code
  • Capacitance
    470pF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    5mm
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Length
    25mm
  • Temperature Characteristics Code
    B
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    2820
  • Lead/Base Style
    Formed Leads
  • Height Seated (Max)
    10.0076mm