  • DDZ4V3BSF-7
DDZ4V3BSF-7
advertisement
Manufacturer No:
DDZ4V3BSF-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-DDZ4V3BSF-7
Package:
SC-90, SOD-323F
Datasheet:
DDZ4V3BSF-7
Purchasing and Inquiry
DDZ4V3BSF-7 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 10μA @ 1V.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.10μA is the maximum reverse leakage current.A zener current of 10μA makes it highly flexible in terms of design.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 900mV @ 10mA V.For full functionality, this device should have a reverse voltage peak of 10μA.
DDZ4V3BSF-7 Features
reverse leakage current of 10μA @ 1V
10μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 10μA
the zener current of 10μA
DDZ4V3BSF-7 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated DDZ4V3BSF-7 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
DDZ4V3BSF-7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-90, SOD-323F
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Tolerance
    ±3%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    DDZ4V3
  • Number of Elements
    1
  • Impedance
    130Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    10μA
  • Impedance-Max
    130Ohm
  • Test Current
    20mA
  • Reference Voltage
    4.3V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    4.3V
  • Voltage Tol-Max
    3%
  • Peak Reverse Current
    10μA
  • Voltage Tolerance
    3.02%
  • Zener Current
  • Height
    750μm
  • Length
    2.5mm
  • Width
    1.25mm