  • DDZ20CSF-7
DDZ20CSF-7
advertisement
Manufacturer No:
DDZ20CSF-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-DDZ20CSF-7
Package:
SC-90, SOD-323F
Datasheet:
DDZ20CSF-7
Purchasing and Inquiry
DDZ20CSF-7 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 70nA @ 17.7V.Reverse leakage current reaches 70nA at its maximum.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.The design is highly flexible due to the zener current of 70nA.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is provided.To function properly, this device needs a reverse voltage peak of 70nA.
DDZ20CSF-7 Features
reverse leakage current of 70nA @ 17.7V
70nA @ 17.7V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 70nA
the zener current of 70nA
DDZ20CSF-7 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated DDZ20CSF-7 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
DDZ20CSF-7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-90, SOD-323F
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2012
  • Tolerance
    ±3%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    DDZ20
  • Number of Elements
    1
  • Impedance
    50Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    70nA @ 17.7V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    70nA
  • Impedance-Max
    50Ohm
  • Test Current
    10mA
  • Reference Voltage
    19.73V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    19.73V
  • Zener Voltage
    20V
  • Peak Reverse Current
    70nA
  • Voltage Tolerance
    2.51%
  • Zener Current
  • Height
    750μm
  • Length
    2.5mm
  • Width
    1.25mm