  • DDC4024S12
DDC4024S12
advertisement
Manufacturer No:
DDC4024S12
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-DDC4024S12
Package:
Datasheet:
DDC4024S12
Description:
DDC4024S12 datasheet pdf and DC DC Converters product details from XP Power stock available at Utmel
Quantity:
In Stock : 8695
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DDC4024S12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mounting Type
    DIN Rail
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C With Derating
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    DDC40 (40W)
  • Size / Dimension
    2.22Lx2.09W x 3.58 H 56.0mmx53.0mmx91.0mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    Industrial, ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    41W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, TUV, UL
  • Efficiency
    84%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    32V
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    10V
  • Current - Output (Max)
    3.4A