  • DDB6U215N16LHOSA1
DDB6U215N16LHOSA1
advertisement
Manufacturer No:
DDB6U215N16LHOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-DDB6U215N16LHOSA1
Package:
Module
Datasheet:
DDB6U215N16LHOSA1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DDB6U215N16LHOSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    6
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1999
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Operating Supply Voltage
    1.61V
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10mA @ 1600V
  • Output Current
    215A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.61V @ 300A
  • Forward Current
    300A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1600V
  • Peak Reverse Current
    10mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.6kV
  • Reverse Voltage
    1.8kV