  • DDB6U100N16RRBOSA1
DDB6U100N16RRBOSA1
advertisement
Manufacturer No:
DDB6U100N16RRBOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-DDB6U100N16RRBOSA1
Package:
Module
Description:
IGBT MOD 1200V 50A 350W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DDB6U100N16RRBOSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    PCB, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    17
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Published
    1999
  • Series
    EconoBRIDGE™
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    17
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Discrete Semicondutor
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single Chopper
  • Element Configuration
    Single
  • Output Current
    60A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    350W
  • Forward Current
    100A
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.6kV
  • Max Collector Current
    50A
  • Peak Reverse Current
    5mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.6kV
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Reverse Voltage
    1.6kV
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.2V @ 20V, 50A
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    3.3nF @ 25V
  • Height
    17mm
  • Length
    107.5mm
  • Width
    45mm