  • DCPT-12/6-45-SP
DCPT-12/6-45-SP
advertisement
Manufacturer No:
DCPT-12/6-45-SP
HK JDW NO:
798-DCPT-12/6-45-SP
Package:
Datasheet:
DCPT-12/6-45-SP
Description:
Heat Shrink Tubing ST Polyolefin Yellow/Green Thin Spool
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DCPT-12/6-45-SP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Material
    Polyolefin (PO)
  • Body Material
    Polyolefin
  • Operating Temperature
    -55°C~135°C
  • Packaging
    Spool
  • Published
    2009
  • Series
    DCPT
  • Feature
    Flame Retardant, Fluid Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Tubing, Flexible
  • Max Operating Temperature
    135°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Green, Yellow
  • ELV
    Compliant
  • Shrinkage Ratio
    2 to 1
  • Shrink Temperature
    95°C
  • Length
    492.1' 150.0m
  • Diameter - Inside
    12 mm
  • Diameter - Inner, Supplied
    0.472 (11.99mm)
  • Diameter - Inner, Recovered
    0.236 (5.99mm)
  • Recovered Wall Thickness
    0.025 0.64mm