  • DCP4P052007ID2JSSD
DCP4P052007ID2JSSD
advertisement
Manufacturer No:
DCP4P052007ID2JSSD
HK JDW NO:
864-DCP4P052007ID2JSSD
Package:
Radial
Description:
20μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1100V 1.1kV-DC Polypropylene (PP), Metallized
Quantity:
In Stock : 16765
Step5Bar-code shipping tag
DCP4P052007ID2JSSD
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.634Lx1.220W 41.50mmx31.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    20μF
  • Voltage - Rated DC
    1100V 1.1kV
  • Terminal Pitch
    37.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5.2mOhm
  • Lead Spacing
    1.476 37.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1100V
  • Height Seated (Max)
    1.811 46.00mm
  • Length
    41.5mm
  • Width
    31mm