  • DCP4N053507JD4KYSD
DCP4N053507JD4KYSD
advertisement
Manufacturer No:
DCP4N053507JD4KYSD
HK JDW NO:
864-DCP4N053507JD4KYSD
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
35μF Film Capacitor 10% Radial Radial 760V-DC
Step5Bar-code shipping tag
DCP4N053507JD4KYSD
  • Package / Case
    Radial
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • Termination
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    900V
  • Capacitance
    35μF
  • Voltage - Rated DC
    760V
  • Lead Pitch
    37.5mm
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.2mOhm
  • Height
    50mm
  • Length
    41.5mm
  • Width
    35mm