  • DCP4L055007JD2JSC9
DCP4L055007JD2JSC9
advertisement
Manufacturer No:
DCP4L055007JD2JSC9
HK JDW NO:
864-DCP4L055007JD2JSC9
Description:
50μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 800V-DC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
DCP4L055007JD2JSC9
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    1.634Lx1.378W 41.50mmx35.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    Automotive; DC Link, DC Filtering
  • Capacitance
    50μF
  • Voltage - Rated DC
    800V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3mOhm
  • Lead Spacing
    1.476 37.50mm
  • Height Seated (Max)
    1.969 50.00mm