  • DCP4I061208CD4KSSD
DCP4I061208CD4KSSD
advertisement
Manufacturer No:
DCP4I061208CD4KSSD
HK JDW NO:
864-DCP4I061208CD4KSSD
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
120μF Film Capacitor 10% Radial 450V-DC
Step5Bar-code shipping tag
DCP4I061208CD4KSSD
  • Package / Case
    Radial
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    52.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.3mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    600V
  • Height
    65mm
  • Length
    57mm
  • Width
    45mm