  • DCP4I056007JD4KYSD
DCP4I056007JD4KYSD
advertisement
Manufacturer No:
DCP4I056007JD4KYSD
HK JDW NO:
864-DCP4I056007JD4KYSD
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
60μF Film Capacitor 10% Radial 450V-DC
Step5Bar-code shipping tag
DCP4I056007JD4KYSD
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Pure Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    60μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    37.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.4mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    600V
  • Height
    50mm
  • Length
    41.5mm
  • Width
    35mm