  • DCNSEV30-C
DCNSEV30-C
advertisement
Manufacturer No:
DCNSEV30-C
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-DCNSEV30-C
Package:
Datasheet:
Description:
CONTACTOR 30A 900V 24VIN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DCNSEV30-C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Mfr
    Littelfuse Inc.
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Series
    DCNSEV30
  • Termination Style
    Stud, Wire Leads
  • Contact Form
    SPST-NO (DM) (1 Form X)
  • Coil Resistance
    92Ohms
  • Operate Time
    25 ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Switching Voltage
    900VDC - Nom
  • Coil Current
    260.9 mA
  • Release Time
    10 ms
  • Must Operate Voltage
    18 VDC
  • Contact Rating (Current)
    30 A
  • Coil Power
    6W
  • Must Release Voltage
    2.4 VDC