  • DCMP13X6SJA197
DCMP13X6SJA197
advertisement
Manufacturer No:
DCMP13X6SJA197
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
HK JDW NO:
410-DCMP13X6SJA197
Package:
Datasheet:
DCMP13X6SJA197
Purchasing and Inquiry
DCMP13X6SJA197 Overview
Packaging is Receptacle, Female Sockets.Mounting type is Panel Mount, Through Hole, Right Angle.We use a Bulk case to package the product.There is a product in the Combo D?, D*M Series.A 13 pin is provided on the device.In addition, there are other features, such as APPLICATION: RF AND TELECOM TRANSMISSION, EMI/RFI SHIELDED, to mention just a few.As a result of its Mounting Brackets, Shielded feature, it possesses a great deal of power.In this case, Through Hole mounts the part.There is no operating temperature for the device.
DCMP13X6SJA197 Features
Combo D?, D*M series
DCMP13X6SJA197 Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC DCMP13X6SJA197 D-Sub Connectors applications.
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Data Technology
  • Communication
  • Telecommunications
  • Transportation
  • Variable speed/frequency drivers
  • Industrial Automation
Step5Bar-code shipping tag
DCMP13X6SJA197
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole, Right Angle
  • Number of Pins
    13
  • Insulation Material
    POLYESTER
  • Dielectric Material
    Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
  • Shell Material, Finish
    Steel, Tin-Nickel Plated
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Series
    Combo D®, D*M
  • Feature
    Mounting Brackets, Shielded
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    13 (7 + 6 Coax)
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Additional Feature
    APPLICATION: RF AND TELECOM TRANSMISSION, EMI/RFI SHIELDED
  • HTS Code
  • Subcategory
    D Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Coax and Signal
  • Mixed Contacts
    YES
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    5A 7.5A
  • Total Number of Contacts
    13
  • Orientation
    Right Angle
  • Shell Finish
    TIN
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Body Breadth
    0.494 inch
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Empty Shell
  • Contact Style
    Socket
  • Contact Resistance
    7.5mOhm
  • Insulation Resistance
    5000000000Ohm
  • Flange Feature
    Board Side (4-40)
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VAC V
  • Connector Style
    D-Sub, Combo
  • Durability
    500 Cycles
  • Contact Current Rating
    7.5A