  • DCM3623T50T53A6T00
DCM3623T50T53A6T00
advertisement
Manufacturer No:
DCM3623T50T53A6T00
Manufacturer:
Vicor Corporation
HK JDW NO:
834-DCM3623T50T53A6T00
Package:
9-DIP Module
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DCM3623T50T53A6T00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    9-DIP Module
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C With Derating
  • Packaging
    Tray
  • Series
    VI Chip® DCM® (160W)
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    1.52Lx0.90W x 0.29 H 38.7mmx22.8mmx7.3mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    9
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    160W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Number of Functions
    1
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P9
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    90.5%
  • Voltage - Isolation
    2.25kV
  • Voltage - Input (Max)
    50V
  • Output Voltage
    48V
  • Voltage - Output 1
    48V
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Input Voltage-Nom
    30V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Current - Output (Max)
    3.4A
  • Length
    38.72mm
  • Width
    22.8mm