  • DCM3414B50M06A8C09
DCM3414B50M06A8C09
advertisement
Manufacturer No:
DCM3414B50M06A8C09
Manufacturer:
Vicor Corporation
HK JDW NO:
834-DCM3414B50M06A8C09
Package:
9-DIP Module
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DCM3414B50M06A8C09
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    9-DIP Module
  • Operating Temperature
    -20°C~125°C
  • Packaging
    Box
  • Series
    VI Chip® DCM® (180W)
  • Size / Dimension
    3.47Lx1.40W x 0.37 H 88.1mmx35.5mmx9.3mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OVP, UVLO
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    9
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    180W
  • Additional Feature
    SEATED HT-CALCULATED
  • Max Power Dissipation
    180W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • JESD-30 Code
    R-XXMA-P9
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, CTUVUS,CURUS,EN,UL
  • Efficiency
    90.5%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    50V
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    36A
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Voltage - Input (Min)
    16V
  • Input Voltage-Nom
    28V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Protections
    OUTPUT OVER CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE; THERMAL
  • Height
    9.398mm
  • Length
    85.93mm
  • Width
    35.5mm