  • DCL21WA4P500G40LF
DCL21WA4P500G40LF
advertisement
Manufacturer No:
DCL21WA4P500G40LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-DCL21WA4P500G40LF
Package:
Datasheet:
DCL21WA4P500G40LF
Step5Bar-code shipping tag
DCL21WA4P500G40LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Dielectric Material
    Thermoplastic
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Shell Material, Finish
    Steel, Tin Plated
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    DW
  • Feature
    Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    21
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    21 (17 + 4 Power)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    300V
  • Contact Type
    Signal and Power
  • Current Rating (Amps)
    7.5A 40A
  • Orientation
    Right Angle
  • Current Rating
    7.5A
  • Contact Finish
    Gold
  • Flange Feature
    Housing/Shell (M3)
  • Connector Style
    D-Sub, Combo
  • Number of Ports
    1
  • Shell Size, Connector Layout
    4 DC C - 21WA4
  • Backset Spacing
    0.406 (10.30mm)
  • Max Supply Voltage (AC)
    300V
  • Length
    68.94mm