  • DC780-823K
DC780-823K
advertisement
Manufacturer No:
DC780-823K
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-DC780-823K
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
DC780-823K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DC780-823K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    DC780
  • Size / Dimension
    0.772Dia 19.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Cylindrical
  • Current Rating
    4.8A
  • Lead Length
    19.05mm
  • Lead Spacing
    16.662mm
  • Inductance
    82μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    60mOhm Max
  • Max DC Current
    4.8A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Current - Saturation
    12.1A
  • Self Resonant Frequency
    1kHz
  • Diameter
    20.1mm
  • Height
    21.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.831 21.10mm