  • DC780-272L
DC780-272L
advertisement
Manufacturer No:
DC780-272L
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-DC780-272L
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
DC780-272L
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DC780-272L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    DC780
  • Size / Dimension
    0.772Dia 19.60mm
  • Tolerance
    ±15%
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Radial
  • Type
    Wirewound
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Wirewound
  • Current Rating (Amps)
    11.4A
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    11.4A
  • Inductance
    2.7μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    5mOhm Max
  • Max DC Current
    11.4A
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • Current - Saturation
    66A
  • Self Resonant Frequency
    1kHz
  • Diameter
    20.1mm
  • Height
    21.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.831 21.10mm
  • Length
    20.7mm