  • DC6M401X6/285S,135
DC6M401X6/285S,135
advertisement
Manufacturer No:
DC6M401X6/285S,135
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-DC6M401X6/285S,135
Package:
6-XFBGA, WLCSP
Description:
6 Terminals 2.3V DC6M401X6 DC DC Voltage Regulator 1 Outputs 6MHz Tape & Reel (TR) 425mA 6-XFBGA, WLCSP
Quantity:
In Stock : 12016
Step5Bar-code shipping tag
DC6M401X6/285S,135
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-XFBGA, WLCSP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Base Part Number
    DC6M401X6
  • JESD-30 Code
    R-PBGA-B6
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    2.3V
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    425mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.85V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    6MHz