  • DC630-272M
DC630-272M
advertisement
Manufacturer No:
DC630-272M
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-DC630-272M
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
DC630-272M
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DC630-272M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Core Material
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    DC630
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Cylindrical
  • Current Rating
    12.8A
  • Lead Length
    19.05mm
  • Lead Spacing
    12.446mm
  • Inductance
    2.7μH
  • Test Frequency
    10kHz
  • DC Resistance (DCR)
    5mOhm Max
  • Max DC Current
    12.8A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Inductance Frequency - Test
    10kHz
  • Current - Saturation
    42A
  • Diameter
    16mm
  • Height
    20.57mm
  • Height Seated (Max)
    0.830 21.08mm