  • DBV5W5P500G30LF
DBV5W5P500G30LF
advertisement
Manufacturer No:
DBV5W5P500G30LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-DBV5W5P500G30LF
Package:
Datasheet:
DBV5W5P500G30LF
Step5Bar-code shipping tag
DBV5W5P500G30LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Gold, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Insulation Material
    POLYETHYLENE
  • Dielectric Material
    Thermoplastic
  • Shell Material, Finish
    Steel, Tin Plated
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    DW
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    5 (Power)
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    300V
  • HTS Code
  • Subcategory
    D Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Power
  • Mixed Contacts
    YES
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    5
  • Orientation
    Right Angle
  • Current Rating
    30A
  • Shell Finish
    COPPER NICKEL TIN
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Empty Shell
  • Rated Current (Signal)
    7.3A
  • Contact Resistance
    7.3mOhm
  • Insulation Resistance
    5000000000Ohm
  • Flange Feature
    Mating Side, Female Screwlock (4-40)
  • Connector Style
    D-Sub, Combo
  • Shell Size, Connector Layout
    3 DB B - 5W5
  • Backset Spacing
    0.458 (11.64mm)
  • Contact Arrangement
    S0P5
  • Length
    52.65mm