  • DBO17W2S700G30LF
DBO17W2S700G30LF
advertisement
Manufacturer No:
DBO17W2S700G30LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-DBO17W2S700G30LF
Package:
Datasheet:
DBO17W2S700G30LF
Step5Bar-code shipping tag
DBO17W2S700G30LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Material
    Brass, Phosphor Bronze
  • Contact Plating
    Gold, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Number of Pins
    17
  • Dielectric Material
    Thermoplastic
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Shell Material, Finish
    Steel, Tin Plated
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    DW
  • Feature
    Board Lock, Mounting Brackets
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    17
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    17 (15 + 2 Power)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    300V
  • Contact Type
    Signal and Power
  • Current Rating (Amps)
    7.5A 30A
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    19.25mm
  • Current Rating
    7.5A
  • Contact Finish
    Gold
  • Flange Feature
    Board Side (4-40)
  • Max Voltage Rating (AC)
    300V
  • Connector Style
    D-Sub, Combo
  • Number of Ports
    1
  • Shell Size, Connector Layout
    3 DB B - 17W2
  • Backset Spacing
    0.318 (8.08mm)
  • Max Supply Voltage (AC)
    300V
  • Length
    52.65mm