  • DBO13W3S743M30LF
DBO13W3S743M30LF
advertisement
Manufacturer No:
DBO13W3S743M30LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-DBO13W3S743M30LF
Purchasing and Inquiry
DBO13W3S743M30LF Overview
You get it in Receptacle, Female Sockets packaging.A Through Hole, Right Angle mounting type is specified for the device.Packaging for the product is carried out via a Tray case.This product is part of the DW Series.Devices with 13 pins are available.A number of tasks can be managed using the 1 ports.In many ways, its Mounting Brackets feature makes it more powerful.There's a Through Hole on the part.This device operates at a temperature of -55°C~125°C.
DBO13W3S743M30LF Features
DW series
DBO13W3S743M30LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI) DBO13W3S743M30LF D-Sub Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Control panels
  • Anywhere power is distributed
  • Variable speed/frequency drivers
  • Automotive Electronics
  • Embedded systems
  • Military Technology
  • All Electrical Machinery
  • Instrumentation
  • Blowers
Step5Bar-code shipping tag
DBO13W3S743M30LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Material
    Brass, Phosphor Bronze
  • Contact Plating
    Gold, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Number of Pins
    13
  • Insulation Material
    POLYETHYLENE
  • Dielectric Material
    Thermoplastic
  • Shell Material, Finish
    Steel, Tin Plated
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    DW
  • Feature
    Mounting Brackets
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    13 (10 + 3 Power)
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • HTS Code
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Signal and Power
  • Mixed Contacts
    YES
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    7.5A 30A
  • Total Number of Contacts
    13
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    19.25mm
  • Current Rating
    7.5A
  • Shell Finish
    COPPER NICKEL TIN
  • Contact Finish
    Gold
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Empty Shell
  • Flange Feature
    Board Side (4-40)
  • Connector Style
    D-Sub, Combo
  • Number of Ports
    1
  • Shell Size, Connector Layout
    3 DB B - 13C3 13W3
  • Backset Spacing
    0.318 (8.08mm)
  • Max Supply Voltage (AC)
    300V
  • Length
    52.65mm