  • DBO13W3S300H40LF
DBO13W3S300H40LF
advertisement
Manufacturer No:
DBO13W3S300H40LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-DBO13W3S300H40LF
Package:
Datasheet:
DBO13W3S300H40LF
Step5Bar-code shipping tag
DBO13W3S300H40LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Gold, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    13
  • Insulation Material
    POLYETHYLENE
  • Dielectric Material
    Thermoplastic
  • Shell Material, Finish
    Steel, Tin Plated
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    DW
  • Feature
    Board Lock
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    13 (10 + 3 Power)
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Signal and Power
  • Mixed Contacts
    YES
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    7.5A 40A
  • Total Number of Contacts
    13
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    12.55mm
  • Current Rating
    7.5A
  • Shell Finish
    COPPER TIN
  • Contact Finish
    Gold
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Empty Shell
  • Flange Feature
    Board Side (4-40)
  • Connector Style
    D-Sub, Combo
  • Number of Ports
    1
  • Shell Size, Connector Layout
    3 DB B - 13C3 13W3
  • Max Supply Voltage (AC)
    300V
  • Length
    52.65mm