  • DBM25P300
DBM25P300
advertisement
Manufacturer No:
DBM25P300
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-DBM25P300
Quantity:
In Stock : 26
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
DBM25P300
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Gold, Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Dielectric Material
    Thermoplastic
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Shell Material, Finish
    Steel, Yellow Cadmium Plated
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    DM HE501
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    25
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    25
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    300V
  • Contact Type
    Signal
  • Current Rating (Amps)
    7.5A
  • Pitch
    2.76mm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    12.55mm
  • Current Rating
    7.5A
  • Contact Finish
    Gold
  • Flange Feature
    Housing/Shell (Unthreaded)
  • Connector Style
    D-Sub
  • Number of Ports
    1
  • Shell Size, Connector Layout
    3 DB B
  • Length
    52.65mm