  • DAMM15SR
DAMM15SR
advertisement
Manufacturer No:
DAMM15SR
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
HK JDW NO:
3728-DAMM15SR
Package:
Datasheet:
DAMM15SR
Description:
Conn D-Subminiature SKT 15 POS 1.37mm Solder RA Thru-Hole 15 Terminal 1 Port
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DAMM15SR
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to DAMM15SR.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Housing Material
    Polychlorinated
  • Body Material
    Steel
  • Packaging
    Bulk
  • Number of Terminations
    15
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    D-Sub, Receptacle, Signal
  • Number of Positions
    15
  • Max Operating Temperature
    150 °C
  • Min Operating Temperature
    -55 °C
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Receptacle
  • Orientation
    Right Angle
  • Current Rating
    7.5 A