  • DAI7W2P500G40LF
DAI7W2P500G40LF
advertisement
Manufacturer No:
DAI7W2P500G40LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-DAI7W2P500G40LF
Package:
Datasheet:
DAI7W2P500G40LF
Step5Bar-code shipping tag
DAI7W2P500G40LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Number of Pins
    7
  • Dielectric Material
    Thermoplastic
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Shell Material, Finish
    Steel, Tin Plated
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    DW
  • Published
    2007
  • Feature
    Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    7 (5 + 2 Power)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    300V
  • Contact Type
    Signal and Power
  • Current Rating (Amps)
    7.5A 40A
  • Orientation
    Right Angle
  • Current Rating
    7.5A
  • Contact Finish
    Gold
  • Flange Feature
    Mating Side, Female Screwlock (M3)
  • Connector Style
    D-Sub, Combo
  • Number of Ports
    1
  • Shell Size, Connector Layout
    2 DA A - 7W2
  • Backset Spacing
    0.409 (10.40mm)
  • Length
    38.76mm