DAC8750IPWPR
DAC8750IPWPR
815-DAC8750IPWPR
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
DACCurrent - BufferedSurface Mount String DAC R2 B B1.2mm μm 4.4mm mm
In Stock : 5
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
DAC8750IPWPR Overview
A 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad package is provided with this component. It is powered from a supply voltage of 24V. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. It is recommended that the operating temperature be kept within the range -40°C~125°C while the machine is operating. There is an FPGA model contained in Tape & Reel (TR) in order to conserve space. In total, there are a total of 24 terminations on it. In order to find related parts, use the part number DAC8750 as a base. It is designed with 24 pins. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. When operating with the supply voltage of 24V, designers can fully make use of its flexibility. I am going to present you with a device that is equipped with 24 pins.
DAC8750IPWPR Features
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad package
24 pin count
24 pins
DAC8750IPWPR Applications
There are a lot of Texas Instruments DAC8750IPWPR Digital to Analog Converters (DAC)?applications.
- Wireless infrastructure:
- Digital Calibration
- Programmable Power Supplies
- DAT Recorders and Players
- Data Distribution System
- Software Radio
- Automated Test Equipment
- Digitally controlled calibration
- Closed-loop process control
- Low bandwidth data acquisition systems
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
DAC8750IPWPR
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Texas Instruments815-DAC8811IBDGKT8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-DAC8812ICPW16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-DAC7760IRHAR40-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-TLC7528CN20-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-DAC8560ICDGKT8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-DAC7714UB16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-DAC7624P28-DIP (0.600, 15.24mm)2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-DAC0832LCN20-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-DAC8164IAPWR16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 Days-Add Compare