  • DAC1627D1G25HN-C18
DAC1627D1G25HN-C18
advertisement
Manufacturer No:
DAC1627D1G25HN-C18
HK JDW NO:
378-DAC1627D1G25HN-C18
Purchasing and Inquiry
DAC1627D1G25HN-C18 Overview
It is powered from a supply voltage of 1.8V. The Other Converters family of FPGA parts includes this part. In total, the terminations of this piece are 72. It has a total of 72 pins that are designed for it. In my opinion, this FPGA could produce fantastic results if mounted in Surface Mount, provided that its specifications are followed. There is a 1.81.8/3.3V power supply that is required to operate it. A maximum operating temperature of 85°C can be reached by this module. The operating temperature should be higher than -40°C. In addition to this, it has 72 pins. The maximum supply voltage it supports is 3.45V. Using a supply voltage as low as 1.7V, it will work.
DAC1627D1G25HN-C18 Features
72 pin count
72 pins
DAC1627D1G25HN-C18 Applications
  • Digital Radio Link
  • Process control equipment
  • Digital Audio Amplifiers
  • Voltage Set Point Control
  • Low Cost I/O
  • Software Controlled Gain Adjustment
  • Synchro Applications
  • Automatic Test Equipment
  • Audio Amplifier
  • Data Acquisition Systems
Step5Bar-code shipping tag
DAC1627D1G25HN-C18
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    72
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    72
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Other Converters
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Polarity
    Unipolar
  • Power Supplies
    1.81.8/3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    LVDS, Parallel
  • Max Supply Voltage
    3.45V
  • Min Supply Voltage
    1.7V
  • Number of Bits
    16
  • Supply Current-Max
    585mA
  • Converter Type
    D/A CONVERTER
  • Differential Output
    Yes
  • Resolution
    2 B
  • Settling Time
    20 μs
  • Conversion Rate
    1.25 Gsps
  • Input Format
    SERIAL, PARALLEL, WORD
  • Number of DAC Channels
    2
  • Height
    1mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Thickness
    1mm