  • DAC-HF10BMC-C
DAC-HF10BMC-C
advertisement
Manufacturer No:
DAC-HF10BMC-C
Manufacturer:
Datel
HK JDW NO:
3333-DAC-HF10BMC-C
Package:
Datasheet:
DAC-HF10BMC-C
Description:
DAC 15.24mm mm
Step5Bar-code shipping tag
DAC-HF10BMC-C
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Terminations
    24
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    THROUGH-HOLE
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    15V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • JESD-30 Code
    R-CDIP-T24
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Number of Bits
    10
  • Converter Type
    D/A CONVERTER
  • Settling Time
    0.025 µs
  • Linearity Error-Max (EL)
    0.012%
  • Input Bit Code
    BINARY, OFFSET BINARY
  • Negative Supply Voltage-Nom
    -15V
  • Input Format
    PARALLEL, WORD
  • Analog Output Voltage-Max
    10V
  • Analog Output Voltage-Min
    -10V
  • Length
    33.27mm
  • Height Seated (Max)
    5.969mm
  • Width
    15.24mm