  • DA3W3P500H40LF
DA3W3P500H40LF
advertisement
Manufacturer No:
DA3W3P500H40LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-DA3W3P500H40LF
Package:
Datasheet:
DA3W3P500H40LF
Step5Bar-code shipping tag
DA3W3P500H40LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Shell Finish
    COPPER NICKEL TIN
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Empty Shell
    NO
  • Rated Current (Signal)
    7.3A
  • Contact Resistance
    7.3mOhm
  • Insulation Resistance
    5000000000Ohm
  • Flange Feature
    Housing/Shell (Unthreaded)
  • Connector Style
    D-Sub, Combo
  • Shell Size, Connector Layout
    2 DA A - 3W3
  • Contact Arrangement
    S0P3
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Gold, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Insulation Material
    POLYETHYLENE
  • Dielectric Material
    Thermoplastic
  • Shell Material, Finish
    Steel, Tin Plated
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    DW
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    3 (Power)
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    300V
  • HTS Code
  • Subcategory
    D Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Power
  • Mixed Contacts
    YES
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    3
  • Current Rating
    40A