  • DA2S10100L
DA2S10100L
advertisement
Manufacturer No:
DA2S10100L
HK JDW NO:
590-DA2S10100L
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
DA2S10100L
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DA2S10100L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2011
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    DA2S101
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 75V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 100mA
  • Forward Current
    100mA
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Current - Average Rectified (Io)
    100mA DC
  • Forward Voltage
    1.2V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    80V
  • Average Rectified Current
    100mA
  • Reverse Recovery Time
    3 ns
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    80V
  • Capacitance @ Vr, F
    1.2pF @ 0V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    500mA
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    500mA
  • Recovery Time
    3 ns
  • Frequency Band
    VERY HIGH FREQUENCY
  • Height
    600μm
  • Length
    1.2mm