  • D690S22TXPSA1
D690S22TXPSA1
advertisement
Manufacturer No:
D690S22TXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-D690S22TXPSA1
Package:
DO-200AB, B-PUK
Datasheet:
D690S22TXPSA1
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 2.7V @ 3000A -40°C~150°C 25mA @ 2200V 2-Termination Bulk DO-200AB, B-PUK Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
D690S22TXPSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    DO-200AB, B-PUK
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    O-CEDB-N2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    25mA @ 2200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    2.7V @ 3000A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Output Current-Max
    690A
  • Application
    FAST RECOVERY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    2200V
  • Current - Average Rectified (Io)
    690A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    9μs
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    2200V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    11500A