  • D4CC-1002
D4CC-1002
advertisement
Manufacturer No:
D4CC-1002
HK JDW NO:
607-D4CC-1002
Package:
Datasheet:
D4CC-1002
Description:
Limit Switches AC ROLLER PLUNGER LS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
D4CC-1002
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to D4CC-1002.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Panel, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Material
    Stainless Steel
  • Operating Temperature
    -10°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Series
    D4CC
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    1A AC
  • Orientation
    Straight
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Depth
    17.4mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    1A
  • Termination Style
    Connector
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Actuator Type
    Roller Plunger
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    125V
  • Electrical Life
    200,000 Cycles
  • Number of Poles
    1
  • Mechanical Life
    10,000,000 Cycles
  • Switch Type
    SNAP ACTING/LIMIT SWITCH
  • Operating Force
    1200gf
  • Contact Current(AC)-Max
    1A
  • Overtravel
    0.118 (3.0mm)
  • Differential Travel
    0.008 (0.2mm)
  • Pretravel
    0.071 (1.8mm)
  • Operating Position
    1.122 (28.5mm)
  • Release Force
    450gf
  • Actuator Travel
    4.8 mm
  • Diameter
    12mm
  • Height
    85.5mm
  • Length
    40mm