  • D400K16B
D400K16B
advertisement
Manufacturer No:
D400K16B
Manufacturer:
Infineon
HK JDW NO:
9152-D400K16B
Step5Bar-code shipping tag
D400K16B
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to D400K16B .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Element Configuration
    Single
  • Forward Current
    400A
  • Max Surge Current
    12.2kA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Peak Reverse Current
    40mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.6kV
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    12.2kA
  • Reverse Voltage
    1.6kV
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    9.8kA
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Stud
  • Number of Pins
    2
  • Max Operating Temperature
    180°C