  • D3V-11G4M-2C24-K
D3V-11G4M-2C24-K
advertisement
Manufacturer No:
D3V-11G4M-2C24-K
HK JDW NO:
578-D3V-11G4M-2C24-K
Package:
Datasheet:
D3V-11G4M-2C24-K
Step5Bar-code shipping tag
D3V-11G4M-2C24-K
  • Current Rating
    6A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Actuator Type
    Lever, Simulated Roller
  • Circuit
    SPST-NC
  • Switch Function
    On-Mom
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Voltage Rating (DC)
    250V
  • Operating Force
    60gf
  • Overtravel
    0.062 (1.6mm)
  • Differential Travel
    0.031 (0.8mm)
  • Pretravel
    0.157 (4.0mm)
  • Operating Position
    0.738 (18.7mm)
  • Release Force
    6.118gf
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Ratings
    IP40
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    11A AC 6A DC