  • D38999/24MF11AD
D38999/24MF11AD
advertisement
Manufacturer No:
D38999/24MF11AD
HK JDW NO:
795-D38999/24MF11AD
Description:
Pin, Receptacle Composite CABLE AND PANEL 11 Positions
Step5Bar-code shipping tag
D38999/24MF11AD
  • Mounting Type
    CABLE AND PANEL
  • Insulation Material
    Silicone
  • Shell Material
    Composite
  • Weight
    28g
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Pin, Receptacle
  • Number of Positions
    11
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • HTS Code
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    11
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    MALE
  • Empty Shell
    YES
  • Backshell Type
    SOLID
  • Environmental Characteristics
    CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
  • Shell Size
    F
  • Termination Type
    CRIMP
  • Plating
    Nickel
  • Coupling Type
    THREADED
  • Insulation Diameter
    2.77 mm
  • Assembly Length
    33.02mm
  • Durability Rating
    500 cycles
  • Feedthrough Type
  • Panel Thickness
    3.2mm