  • D38999/24FE26BN
D38999/24FE26BN
advertisement
Manufacturer No:
D38999/24FE26BN
HK JDW NO:
61-D38999/24FE26BN
Package:
Datasheet:
D38999/24FE26BN
Description:
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Step5Bar-code shipping tag
D38999/24FE26BN
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Bulkhead, Front Side Nut, Panel
  • Mounting Feature
    Bulkhead - Front Side Nut
  • Contact Shape
    Circular
  • Shell Material
    Aluminum
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Series
    Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
  • Published
    2009
  • Connector Type
    Receptacle Housing
  • Type
    For Female Sockets
  • Number of Positions
    26
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    850V
  • Fastening Type
    Threaded
  • Contact Type
    Crimp
  • Orientation
    N (Normal)
    Environment Resistant
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    7.5A
  • Military Standard
    MIL-DTL-38999
  • Shell Finish
    Electroless Nickel
  • Shell Size - Insert
    17-26
  • Housing Color
    Silver
  • Note
    Contacts Not Included
  • Contact Size
    20
  • Plating
    Electroless Nickel
  • Body Plating
  • Shell Size, MIL
    E
  • Wire/Cable Gauge
    20 AWG