  • D38999/20WG41SA
D38999/20WG41SA
advertisement
Manufacturer No:
D38999/20WG41SA
HK JDW NO:
795-D38999/20WG41SA
Package:
Datasheet:
D38999/20WG41SA
Description:
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
Quantity:
In Stock : 4
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
D38999/20WG41SA
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Flanges
  • Mounting Feature
    Flange
  • Shell Material
    Aluminum
  • Insert Material
    Thermoplastic
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Series
    Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
  • Published
    2001
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Self Locking
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    41
  • Color
    Olive Drab
  • Applications
    Military
  • Gender
    Receptacle
  • Fastening Type
    Threaded
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Current Rating (Amps)
    7.5A
  • Total Number of Contacts
    41
  • Orientation
    A
    Environment Resistant
  • Depth
    40.2mm
  • Military Standard
    MIL-DTL-38999
  • Shell Finish
    Olive Drab Cadmium
  • Shell Size - Insert
    21-41
  • Empty Shell
  • Backshell Type
    SOLID
  • Body Plating
    Cadmium
  • Shell Size, MIL
    G
  • Length
    33.65mm