  • D38999/20KJ29SB-LC
D38999/20KJ29SB-LC
advertisement
Manufacturer No:
D38999/20KJ29SB-LC
HK JDW NO:
61-D38999/20KJ29SB-LC
Package:
Description:
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Quantity:
In Stock : 10818
Step5Bar-code shipping tag
D38999/20KJ29SB-LC
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Flange
  • Number of Pins
    29
  • Contact Shape
    Circular
  • Shell Material
    Stainless Steel
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Series
    Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
  • Published
    2006
  • Feature
    Firewall Usage
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Receptacle Housing
  • Type
    For Female Sockets
  • Number of Positions
    29
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Fastening Type
    Threaded
  • Contact Type
    Crimp
  • Orientation
    B
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Depth
    46.4mm
  • Shell Finish
    Passivated
  • Shell Size - Insert
    25-29
  • Housing Color
    Silver
  • Note
    Contacts Not Included
  • Contact Size
    16
  • Plating
    Stainless Steel
  • Shell Size, MIL
    J
  • Length
    32.77mm