  • D38999/20KF11SN
D38999/20KF11SN
advertisement
Manufacturer No:
D38999/20KF11SN
HK JDW NO:
61-D38999/20KF11SN
Package:
Datasheet:
D38999/20KF11SN
Description:
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
Quantity:
In Stock : 7
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
D38999/20KF11SN
    Select All
  • Shell Finish
    Passivated
  • Shell Size - Insert
    19-11
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    Female
  • Empty Shell
    NO
  • Backshell Type
    SOLID
  • Contact Style
    Socket
  • Plating
    Stainless Steel
  • Shell Size, MIL
    F
  • Length
    32.74mm
  • Contact Finish Thickness - Mating
    50.0μin 1.27μm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Ratings
    Environment Resistant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Flanges, Panel, Wall
  • Mounting Feature
    Flange
  • Shell Material
    Stainless Steel
  • Body Material
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Series
    Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Firewall Usage
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    11
  • Applications
    Aerospace, Aviation, Military
  • Gender
    Receptacle
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Threaded
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    11
  • Orientation
    N (Normal)
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Depth
    36.9mm
  • Current Rating
    13A