  • D38999/20FD19PN
D38999/20FD19PN
advertisement
Manufacturer No:
D38999/20FD19PN
HK JDW NO:
61-D38999/20FD19PN
Package:
Datasheet:
D38999/20FD19PN
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
Quantity:
In Stock : 2
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
D38999/20FD19PN
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Flanges, Panel, Wall
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Shell Material
    Aluminum
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
  • JESD-609 Code
    e4
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    19
  • Color
    Silver
  • Applications
    Aerospace, Aviation, Military
  • Gender
    Receptacle
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    19
  • Orientation
    N (Normal)
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Depth
    31.3mm
  • Current Rating
    7.5A
  • Military Standard
    MIL-DTL-38999
  • Shell Finish
    Electroless Nickel
  • Shell Size - Insert
    15-19
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    Male
  • Empty Shell
  • Contact Style
    Pin
  • Contact Size
    20
  • Plating
    Electroless Nickel
  • Shell Size, MIL
    D
  • Contact Quantities
  • Length
    32.74mm