  • D37S91C6GL00LF
D37S91C6GL00LF
advertisement
Manufacturer No:
D37S91C6GL00LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-D37S91C6GL00LF
Package:
Datasheet:
Description:
Conn D-Subminiature SKT 37 POS 2.76mm Press Fit ST Thru-Hole 37 Terminal 1 Port
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
D37S91C6GL00LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Dielectric Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Shell Material, Finish
    Steel, Tin Plated
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Delta D
  • Feature
    Board Lock
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    37
  • Termination
    Press-Fit
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    37
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    300V
  • Contact Type
    Signal
  • Current Rating (Amps)
    5A
  • Pitch
    2.76mm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    12.55mm
  • Current Rating
    5A
  • Contact Finish
    Gold
  • Flange Feature
    Housing/Shell (M3)
  • Connector Style
    D-Sub
  • Number of Ports
    1
  • Shell Size, Connector Layout
    4 DC C
  • Length
    69.32mm