  • D20V0S1U3LP20-7
D20V0S1U3LP20-7
advertisement
Manufacturer No:
D20V0S1U3LP20-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-D20V0S1U3LP20-7
Package:
3-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
D20V0S1U3LP20-7
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
D20V0S1U3LP20-7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    3-UDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Applications
    General Purpose
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-N3
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.5W
  • Case Connection
    CATHODE
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    22.2V
  • Power - Peak Pulse
    4000W 4kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    10A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    32V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    20V Max
  • Unidirectional Channels
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    20V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    4000W