  • D16OAT12JREDRED
D16OAT12JREDRED
advertisement
Manufacturer No:
D16OAT12JREDRED
HK JDW NO:
239-D16OAT12JREDRED
Package:
Datasheet:
D16OAT12JREDRED
Step5Bar-code shipping tag
D16OAT12JREDRED
  • Operating Temperature
    -20°C~55°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Current Rating (Amps)
    8A AC 6A DC
  • Current Rating
    6A
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Rectangular, Button
  • Circuit
    DPDT
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 16.00mm Dia
  • Contact Resistance
    0.1mOhm
  • Color - Actuator/Cap
    Red
  • Contact Current(DC)-Max
    6A
  • Illumination Voltage (Nominal)
    12VDC
  • Illumination Type, Color
    LED, Red
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1500VAC V
  • Contact Current(AC)-Max
    5A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    5A@250VAC
  • Hole Diameter
    16 mm
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Actuator Travel
    2.9972 mm
  • Actuator Length
    0.437 inch