  • D16OAT11JREDRED
D16OAT11JREDRED
advertisement
Manufacturer No:
D16OAT11JREDRED
HK JDW NO:
239-D16OAT11JREDRED
Package:
Datasheet:
D16OAT11JREDRED
Step5Bar-code shipping tag
D16OAT11JREDRED
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
    Panel Mount, Front
  • Center Contact Plating
  • End Contact Material
  • End Contact Plating
    SILVER
  • Operating Temperature
    -20°C~55°C
    D16
  • Published
    2010
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Current Rating (Amps)
    8A AC 6A DC
  • Current Rating
    6A
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Rectangular, Button
  • Circuit
    SPDT
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 16.00mm Dia
  • Contact Resistance
    0.1mOhm
  • Color - Actuator/Cap
    Red
  • Contact Current(DC)-Max
    6A
  • Illumination Voltage (Nominal)
    12VDC
  • Illumination Type, Color
    LED, Red
  • Illumination Type
    LED
  • Contact Current(AC)-Max
    5A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    5A@250VAC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Actuator Length
    0.437 inch