  • D16OAS11FGRNGRN
D16OAS11FGRNGRN
advertisement
Manufacturer No:
D16OAS11FGRNGRN
HK JDW NO:
239-D16OAS11FGRNGRN
Package:
Datasheet:
D16OAS11FGRNGRN
Step5Bar-code shipping tag
D16OAS11FGRNGRN
    Polyetherimide
  • Center Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Terminal Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Material
  • Operating Temperature
    -20°C~55°C
  • Type
    Standard, Illuminated
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Current Rating (Amps)
    8A AC 6A DC
  • Current Rating
    6A
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Square, Button
  • Circuit
    SPDT
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 16.00mm Dia
  • Contact Resistance
    0.1mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    6A
  • Illumination Voltage (Nominal)
    110VAC
  • Illumination Type, Color
    Neon, Green
  • Illumination Type
    Illuminated, Neon
  • Contact Current(AC)-Max
    5A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    5A@250VAC
  • Hole Diameter
    16 mm
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Actuator Length
    0.425 inch