  • D16OAR1JGRNGRN
D16OAR1JGRNGRN
advertisement
Manufacturer No:
D16OAR1JGRNGRN
HK JDW NO:
239-D16OAR1JGRNGRN
Package:
Datasheet:
D16OAR1JGRNGRN
Step5Bar-code shipping tag
D16OAR1JGRNGRN
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Current Rating (Amps)
    8A AC 6A DC
  • Current Rating
    6A
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Round, Button, Mushroom
  • Circuit
    SPDT
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 16.00mm Dia
  • Contact Resistance
    0.1mOhm
  • Color - Actuator/Cap
    Green
  • Illumination Voltage (Nominal)
    12VDC
  • Illumination Type, Color
    LED, Green
  • Illumination Type
    LED, Neon
  • Contact Current(AC)-Max
    5A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    5A@250VAC
  • Hole Diameter
    16 mm
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Length - Termination
    0.13 inch
  • Actuator Length
    0.641 inch
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -20°C~55°C