  • D16OAR14
D16OAR14
advertisement
Manufacturer No:
D16OAR14
HK JDW NO:
239-D16OAR14
Package:
Datasheet:
D16OAR14
Step5Bar-code shipping tag
D16OAR14
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to D16OAR14 .
    Panel Mount, Front
  • Center Contact Plating
  • End Contact Material
  • End Contact Plating
    SILVER
  • Operating Temperature
    -25°C~55°C
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Standard
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Current Rating (Amps)
    8A AC 6A DC
  • Current Rating
    6A
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Circuit
    4PDT
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 16.00mm Dia
  • Contact Resistance
    0.1mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    6A
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1500VAC V
  • Contact Current(AC)-Max
    5A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    5A@250VAC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Actuator Length
    0.283 inch